מתכננים שיפוץ? אלו השלבים שתעברו בדרך אל הבית המושלם

תכנון שיפוץ דירה

אחד הדברים החשובים ביותר בכל שיפוץ בית הוא היערכות נכונה של המשפצים לתהליך על ידי תכנון השיפוץ, במיוחד אם מדובר בשיפוץ דירה.
ישנם שלבים במהלך שיפוץ הבית שבהם נראה ש"כלום לא זז" ואז התסכול גדול.  חשוב שתדעו שגם בשלבים האלו העבודה ממשיכה שהשינוי פחות מורגש.

אז בחרתם מעצב/ת וקבלן. הכנתם תקציב, תכניות וכתב כמויות. הכל מוכן והגיע הרגע שבו מתחילים בשיפוץ הדירה. מה הם השלבים שתעברו עד שתוכלו לראות את התוצר הסופי?

שלב ראשון – הריסות

שלב זה נמשך מספר ימים, תלוי בהיקף העבודה. הורסים קירות, מסירים ריצוף, קרמיקות, אסלות, אמבטיות, מפרקים מטבחים וכו'. בשלב הזה הקבלן אמור לספק מכולה שאליה יפנה את כל הדברים. חשוב מאוד לפני השלב הזה לכסות ציוד שנשאר בדירה או בבית ואפילו עדיף לרכז הכל בחדר אחד שבו לא משפצים (אם אפשר).

שלב שני – בניה

גם השלב הזה נמשך מספר ימים בדרך כלל, שוב, תלוי בהיקף העבודה. אם יש בניה של קירות חיצוניים, התהליך נמשך יותר זמן. הבניה אמורה להתבצע באמצעות סימון מיקום הקירות על ידי לייזר או חוט – זאת כדי לוודא שהקירות יהיו ישרים וימוקמו בדיוק במקום שתכננתם אותם. אם אתם נעזרים בשירותי מעצב/ת, הם אמורים להגיע בשלב השיפוץ לדירה/לבית כדי לאשר את הקירות.

שלב שלישי – אינסטלציה

השלב הזה כולל טיפול בצנרת קיימת ולעיתים החלפתה, הזזת נקודות מים וביוב, הרכבת אינטרפוצים ומיכלי הדחה ולאחר מכן איטום חדרי הרחצה כהכנה לריצוף ולחיפוי. שלב זה יכול לקחת כשבוע וחצי – תלוי בסוג העבודה שצריך לבצע. יש לשים לב לכך שהאיטום צריך כיום- יומיים כדי להתייבש כראוי לפני שמחזירים את החול לרצפה ומרצפים. אם אתם נעזרים בשירותי מעצב/ת, הם אמורים להגיע בשלב הזה לדירה/לבית כדי לאשר את מיקום נקודות האינסטלציה.

שלב רביעי – חשמל

השלב הזה מתחיל בדרך כלל במקביל לשלב השלישי וכולל חציבה והעברת נקודות החשמל למיקום הנדרש. גם שלב זה עשוי להמשך כשבוע בממוצע. אם אתם נעזרים בשירותי מעצב/ת, הם אמורים להגיע בשלב הזה לדירה/לבית כדי לאשר את מיקום נקודות החשמל.

שלב חמישי – ריצוף וחיפוי

בשלב זה אתם מתחילים לראות את עיצוב הדירה שלכם קם לחיים. מתחילים מהריצוף ולאחריו עוברים לחיפוי הקירות. רק בסוף שמים את הרובה. אם בחרתם בפרקט, הוא ייושם בסוף השלב הזה ולרוב לאחר תחילת השלב הבא. תהליך ריצוף דירה אורך 5-3 ימים בממוצע. ריצוף וחיפוי של כל חדר רחצה כשלושה ימים. אבל אם תבחרו באריחים קטנים מאוד או גדולים מאוד, קחו בחשבון שזמן העבודה יגדל בעוד יום יומיים.

שלב שישי – הכנת קירות לצבע/טפטים

אם עד עכשיו נראה שהכל רץ ומתקדם היטב, בשלב הזה תחושו שהדברים לא זזים מהר מספיק. זהו שלב ארוך ומייגע, אבל הכרחי כדי להשיג את התוצאה המושלמת. בהנחה שאתם צובעים את כל הבית, הקבלן יעבור בכל חדר ויחשוף סדקים, יסתום חורים וישפשף קילופים כהכנה לשפכטל. קחו בחשבון לפחות שלושה ימים לעבודה זו. לאחר מכן הקבלן ימרח את השפכטל בכל החדרים ולאחר שהחומר יתייבש, הוא יתחיל בשפשוף ויישור הקירות. גם התהליך הזה אורך לפחות יומיים
שלושה. רק בסיום עבודת השיוף של הקירות, יתחיל הקבלן בצביעה ובהדבקת הטפטים. השלב הזה עשוי לקחת בין שבוע לשבועיים ויש להתאזר בסבלנות עד לתומו.

שלב שביעי – התקנות

אחרי שבועיים שבהם נראה לכם ששום דבר לא זז, מגיע שלב שבו שוב רואים את ההתקדמות. האביזרים בחדרי הרחצה מותקנים, אפשר להתקין תאורה ופרטי נגרות וגם המטבח סוף סוף עומד. רואים את האור בקצה המנהרה ונראה שהשיפוץ הסתיים. אז זהו, שלא בדיוק…

שלב שמיני – הפינישים

הקבלן בודק את העבודה ומבצע תיקונים והשלמות. למשל, תיקוני צבע, תיקונים ברובה שבין האריחים/ריצוף, החלפת מרצפות אם צריך וכו'. אורך השלב הזה משתנה ממקרה למקרה ובמיוחד בהתאם לטיב עבוד הקבלן עד אז.

שלב ההגעה ליעד – סוף סוף סיימתם את השיפוץ ואתם יכולים ליהנות מהדירה שלכם.

הכותבות הנן שותפות במשרד "דואט עיצוב פנים" – משרד לתכנון, עיצוב פנים וניהול שיפוצים.

אולי יעניין אותך גם: 

עלות עיצוב פנים

מהו תהליך העבודה עם מעצב פנים?

צור קשר

השאר הודעה ונחזור אליך בהקדם

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני